Odemkneme dveře k Vaší jistotě i úspěchu

 

Měl jsem to štěstí, že můj první velký šéf byl fantastický člověk. Když jsem jako mladý čerstvě dostudovaný právní elév nastoupil na jeho právní oddělení, byl jsem nejen doslova nabit horou teoretických znalostí, ale zejména odhodláním je naprosto důsledně a precizně uplatňovat v nastávající praxi. Nejen přes den v práci, ale i doma po nocích jsem podrobně pročítal všechny smlouvy a vyhledával v nich sebemenší nedostatky oproti liteře zákona, důsledně horoval za včasné nekompromisní žalování dodavatelů, kteří se opožďovali s dodávkami a odběratelů, kteří se opožďovali s platbami. A byl jsem patřičně hrdý na to, jak perfektně právně firmě sloužím. To trvalo asi dva měsíce. A pak si mne jednoho dne generální ředitel zavolal. Byl také právník, a tak jsem si říkal, že si jdu pro první pochvalu, jak by také ne. Vstoupil jsem do pracovny s psacím stolem zvícím velikosti menšího tenisového kurtu a usedl do křesla přímo proti němu. A pochvala přišla ….. vidí, že jsem pracovitý, důsledný a oboru znalý (kdo by se netetelil, že?) …ale… a následovala věta, která mne za deset vteřin naučila o právní praxi víc, než celé ty roky na škole předtím: „ALE NESMÍŠ TÍM PRÁVEM STÁT KŠEFTU V CESTĚ! NAŠÍM ÚKOLEM JE OBCHODOVAT!“ Tenkrát jsem ztuhl, ale dnes vím, že to byla jedna z nejlepších rad, kterou jsem kdy dostal (dostal jsem jich pak od něj mnohem a mnohem více a všechny byly velmi pravdivé, uplatňuji je sám dodnes).

 

Od té doby uplynulo třicet let a mezi horou knih, (které stále a velmi rád čtu) jsem otevřel mimo jiné i knihu Jo Owena „Management svlečený do naha“. A tam jsem se na straně 122 dočetl:

 

„Svět se stává čím dál víc právním a zákonů znalým. Důvěra je v podnikání dobrá věc, pokud jde všechno dobře. Ale když se něco pokazí, důvěra nepomůže. A pak už je pozdě volat na pomoc právníky. Vezměte si je na pomoc včas – prevence je lepší než léčba. Ale vybírejte je opatrně – právníci, kterým jde o váš podnik, mají cenu zlata. Zaměří se na to, co můžete udělat, ne na to, co nemůžete udělat. Držte se dál od takových právníků, kteří by chtěli zamořit celý váš podnik právnickou hantýrkou. Možná, že by eliminovali právní rizika, ale za cenu toho, že by uvěznili vaší firmu v bažině, kde se každý bojí udělat sebemenší pohyb, pokud nemá na pomoc tři právníky.“


Měl jsem dobrý pocit - základní pohled, jímž nahlížíme po celou dobu existence advokátní kanceláře  JUDr. Pavel Novák - VILA ADVOKAT na právní pomoc našim klientům, se opět potvrdil.

 

JSME TU PROTO, ABYCHOM VÁM RADILI, JAK TO JDE A NE ABYCHOM VÁM VYSVĚTLOVALI, PROČ TO NEJDE.

 

                                                                                                                                                         Váš JUDr. Pavel Novák