Právo je všudypřítomné. Je proto doslova samozřejmé, že proniklo i do světa filmu. Je to průnik rasantní a naprosto nekompromisní. Právníci, advokáti, obhájci, žalobci, prokurátoři, soudci, poroty, detektivové, policisté, vyšetřovatelé, svědci, zloději, podvodníci, únosci, vrazi... Ti všichni zaplnili tisíce kilometrů filmového pásu a ještě více tera ter digitálních dat. Z té záplavy jsme pro vás vybrali a budem dále vybírat to nejlepší v průřezu historie. Dáte-li na nás, zaručujeme vám zážitky plné napětí, lásky, nenávisti i dalších emocí.

 

         

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957) (video ukázka)

Režie: Sidney Lumet, Edward Binns

 

Legenda mezi právnickými filmy okořeněná výtečným Henry Fondou a pro českého diváka s perličkou v podobě herecké účasti Jiřího Voskovce navíc.

 

         

Kdo seje vítr (1960) (video ukázka)

Režie: Stanley Kramer

 

Toto už je přímo zlatý fond. Strhující drama se skvělým Spencerem Tracym, jehož předlohou se staly skutečné události kolem tzv. opičího procesu. V malém jižanském městě je roku 1925 postaven před soud učitel, který učil žáky podle Darwinovy evoluční teorie.

 

         

Jako zabít ptáčka (1962) (video ukázka)

Režie: Robert Mulligan

 

Gregory Peck v hlavní roli filmové adaptace slavné knihy Harpet Leeové z rasově rozdělené Alabamy 30. let minulého století.

 

         

Verdikt (1974)

Režie: Andre Cayatte

 

Klasika tentokrát francouzsko-italské provenience. Sophia Loren a Jean Gabin v emotivním, vypjatém dramatu o střetu viny a urputnosti mateřské lásky.

 

         

... a spravedlnost pro všechny (1979) (video ukázka)

Režie: Norman Jewison

 

Al Pacino, nominovaný na Oscara, svádí souboj o to, zda zahodit kariéru nebo vlastní čest.

 

         

Rozsudek (1982) (video ukázka)

Režie: Sidney Lumet

 

Paul Newman v jedné ze svých nezapomenutelných kreací - když už nemáte co ztratit, je nejlépe začít bojovat, a tak se do toho věčně ožralý právník pustí.

 

         

Pár správných chlapů (1992) (video ukázka)

Režie: Rob Reiner

 

Hvězdná herecká sestava před vojenským soudem - Tom Cruise, Demi Moore a hlavně nezaměnitelný Jack Nicholson. Je rozkaz víc než zákon?

 

         

Philadelphia (1993) (video ukázka)

Režie: Jonathan Demme

 

Poprvé téma AIDS u soudu. Je HIV pozitivita důvodem k výpovědi? Vynikající Tom Hanks oceněný Oscarem a obklopený plejádou dalších hvězd - Denzel Washington, Antonio Banderas...  Bruce Springsteen získal Oscara za ústřední píseň.

 

        

Vyvolávač deště (1997) (video ukázka)

Režie: Francis Ford Cappola

 

Mat Damon, Danny De Vito a John Voight ve filmové adaptaci knihy Johna Grishama. Když vás zdravotní pojišťovna pošle do háje, nenechte si to líbit!

 

        

Erin Brockovich (2000) (video ukázka)

Režie: Steven Soderbergh

 

Podle skutečných událostí natočený příběh o urputném boji jedné právnicky nevzdělané holky proti velkému chemickému koncernu. Julia Roberts si konečně došla pro Oscara.

 

        

Michael Clayton (2007) (video ukázka)

Režie: Tony Gilroy

 

George Clooney a hlavně skvělá Tilda Swinton ve špinavé velké hře právnických firem.